Jameos del Aqua

Jameos del Agua

Jameos del Aqua znajduje się od Cueva de los Verdes w odległości zaledwie jednego kilometra. Należą one bowiem do tego samego polawowego tunelu de Atlantida. Jameos del Aqua znajduje się w części tego tunelu bliżej wybrzeża. Nazwę swą zawdzięcza istniejącemu wewnątrz jezioru, które stanowi wyjątkową formację geologiczną.

Zarówno Jameos del Aqua, jak Cueva de los Verdes łaczy bardzo wąska droga, na której co kilkanaście metrów należy grzecznościowo ustępować sobie miejsca z autami jadącymi z naprzeciwka. W tym celu wybudowane są tu odpowiednie zatoczki.

To miejsce znacznie różni się od poprzedniego Cueva de los Verdes. Ponad, co widzimy już z parkingu, wznosi się dość spory parterowy budynek. Znaki przy nim wskazują, że wejście do obiektu znajduję się najbliżej morza. Jeżeli jednak sądzicie, że parkując tam skrócicie sobie drogę, mylicie się! Wyjście jest po przeciwnej, dlatego najlepiej jest zaparkować (jeżeli to będzie możliwe) po prostu po środku 🙂

Tu również wykorzystujemy nasz bilet łączony. W przeciwnym razie trzeba uiścić w okienku opłatę wynoszącą, tak jak w Cuvea de los Verdes, 9 euro.

Nawet nie myślcie o zrezygnowaniu – bo tu naprawdę warto wejść!

Miejsce to jest pierwszym dziełem znanego nam już Cesara Manirique w którym człowiek „harmonizuje z naturą”. Zwiedzanie po raz kolejny rozpoczyna krótka wędrówka schodami w dół, gdzie najpierw dochodzimy do restauracji. W przeciwieństwie do Cuvea de los Verdes, przewodnika tutaj nie ma.

Nasz wzrok przykuje w jaskini słone jezioro, które jest główną atrakcją tego miejsca. Sam tunel ma długość około 60 metrów, szeroki i wysoki jest na około 20. Kiedy podchodzimy bliżej, można zobaczyć kryształową taflę, oraz małe pływające białe skrawki, trochę przypominające strzępki papieru. To malusieńkie kraby, odmiana raka, a dokładniej bardzo rzadko spotykany gatunek krabów albinosów, który stał się symbolem tego miejsca. Odżywiają się algami i normalnie zamieszkują oceany na głębokości blisko 3000 metrów. Po prawej, wzdłuż ściany, prowadzi nas na druga stronę piękny, wąski, skalny chodnik z oryginalną balustradą.

Przechodząc nim dochodzimy do kolejnego bary, gdzie między stolikami skalnymi, schodami wspinamy się do kolejnej atrakcji tego miejsca, czyli do egzotycznego ogrodu z basenem. Pierwsze, co po jego ujrzeniu wydobywa się z ust większości turystów, to wielkie „wow”.

Jameos del Aqua
Jameos del Aqua

Po lewej stronie w skale znajduje się niezwykły kamienny bar – barowy, długi blat ze skalnymi krzesłami. Wszystko w oszałamiającej bieli. Sam basen zachwyca swym lazurem, również odznaczającym się na bieli jego krawędzi. Palmy, głazy, inne egzotyczne rośliny sprawiają, że nie chce się opuścić tego miejsca.

Stąd też dochodzi się do audytorium, które również robi niesamowite wrażenie. Tutaj również, podobnie jak w Cuvea de los Verdes, odbywają się liczne koncerty i przedstawienia z racji doskonałej akustyki jaką posiada grota. W październiku każdego roku odbywa się tutaj festiwal muzyki.

Na koniec kręte białe schody powoli prowadzą do wyjścia, z których wspinając się można z góry jeszcze raz popodziwiać cały ogród.

Wycieczkę kończy położony już przy wyjściu mały sklepik z pamiątkami.

Czynne codziennie od 10.00 do 18.30.

Aktualne informacje, godziny otwarcia i cennik:

Podziel się wpisem
Beata, Tomek Filak
Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.
Podobne wpisy
El Golfo
El Golfo
Fundacja Cesara Manrique
Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www