Wyspy Kanaryjskie - mapa

Wyspy Kanaryjskie

Archipelag Wysp Kanaryjskich położony jest na Oceanie Atlantyckim. Odległość między nim, a północno – zachodnimi wybrzeżami Afryki to około 100 km, natomiast od południowych wybrzeży Hiszpanii to 1250 km.

Administracyjnie obejmuje dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas.

Wyspy zostały włączone do korony hiszpańskiej i shiszpanizowane z końcem XV wieku (leżały na szlaku wiodącym do Ameryki).

Cały archipelag składa się z 7 dużych wysp i wielu mniejszych, których łączna powierzchnia to 7237 km2. Ogólna liczba mieszkańców to ponad 2 miliony. W centrum całego archipelagu położona jest Teneryfa z najwyższym szczytem Hiszpanii Pico de Teide 3718 m n.p.m.

Największe wyspy to:

  • Teneryfa
  • Gomera
  • Fuerteventura
  • Lanzarote
  • Gran Canaria
  • La Palma
  • Hierro

Wszystkie powstały w wyniku długotrwałej działalności wulkanicznej (i nie trzeba być geologiem, by gołym okiem to stwierdzić będą na miejscu). Środkowe ich części zajmują szczyty wulkanów, które opadają ku morzu poszarpanymi  żebrami skalnymi. Praktycznie na każdej z wysp jest ich tak wiele, że oddzielają je od siebie wąskie i głębokie doliny. Stoki w dolnych partiach z reguły porośnięte są roślinnością, gdzie odnaleźć można liczne gatunki endemiczne, z kolei górne warstwy pokryte są zakrzepłą lawą, popiołem oraz żużlem.

Lanzarote wraz z Fuerteventurą nieco się różnią od pozostałych, gdyż je w większości pokrywa jedynie zastygła lawa wulkaniczna, co sprawia, że mamy tu do czynienia z iście księżycowym krajobrazem.

Klimatycznie archipelag tych wysp znajduje się w strefie zwrotnikowej, a swój bardzo łagodny klimat zawdzięcza Prądowi Zatokowemu Golfstrom, którego to wpływ kształtuje tutejszą wiosenną, ciepłą pogodę. Z tego powodu wyspy kanaryjskie nazywa się potocznie krainą wiecznej wiosny. Nie uraczymy tutaj bardzo upalnego lata, ale też nie ma znanej nam zimy. Średnia temperatura w sierpniu nie przekracza tutaj 30 stopni Celsjusza. Woda zaś oscyluje przez cały rok między 18 – 20 stopniami Celsjusza.

Na części terenów rozwinęło się rolnictwo, gdzie podziwiać możemy pola tarasowe. Również ogrodnictwo cieszy się powodzeniem, skupiające się głównie na uprawie pomidorów i bananów. Znaleźć tu możemy również winnice, których po Teneryfie na Lanzarote jest najwięcej.

Wygląd i klimat tych wysp sprawiły, że bardzo dobrze rozwinęła się tutaj turystyka. Głównymi bywalcami są (z racji odległości oczywiście) europejczycy, którzy bardzo je sobie upodobali jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Sezon trwa tutaj przez cały rok!

Najwięcej (nie licząc Hiszpanów) przybywa tu turystów z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji czy Niemiec. Swoją popularność stale rozwijają na polskim rynku.

Podziel się wpisem
Beata, Tomek Filak
Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.
Podobne wpisy
Bilety wstępów
Wypożyczenie samochodu
Hotel THB Tropical Island
THB Tropical Island

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www