Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya

Historia parku:

Parque Nacional de Timanfaya, czyli Park Narodowy Timanfaya został utworzony w 1974 roku, na obszarze gdzie w latach 1730-1736 miały miejsce jedne z najbardziej spektakularnych wybuchów wulkanów które spustoszyły wyspę. Wulkaniczny krajobraz to obwód 174m2, sam park ma powierzchnię 51m2 i jest to miejsce, gdzie nastąpiły największe erupcje.

Pomimo tego że ostatnia erupcja miała tutaj miejsce w 1824 roku, czyli prawie 200 lat temu nadal istnieją miejsca o bardzo podwyższonej aktywności geotermicznej – czyli bardzo wysokiej temperaturze która miejscami po powierzchnią zaledwie kilkunastu centymetrów wynosi około 140’C, a zaledwie kilku metrów dochodzi aż do 400’C.

Stąd wspomniane wcześniej doświadczenia/prezentacje geotermiczne i grill. Pracownicy parku w niewielkim dołku umieszczają wiązki słomy które zapalają się w mgnieniu oka, a po wlaniu wody tworzą się gejzery z których z hukiem wysoko w górę wytryskuje wlana uprzednio woda.

Po dziś dzień większość naukowców nazywa to swego rodzaju anomalią.

Na koniec kiedy nacieszyliśmy jeszcze oko widokami, udaliśmy się do auta. Wtedy zauważyliśmy problemy z parkowaniem przybywających. Kiedy wyjeżdżaliśmy z parku przez szlaban, dostrzegliśmy już sznur aut stojących w kolejce. Dlatego zasugerowaliśmy wam przyjazd na otwarcie. Nie zapominajcie, że oprócz indywidualnych turystów takich jak my, przyjeżdżają tu również całe autokary z grupami zorganizowanymi.

Po drodze do parku wspominaliśmy że zatrzymać się jeszcze możecie przy wielbłądach. To jest drugi sposób na zwiedzenie namiastki Parku Narodowego. Jest to tzw. Ruta de Camellos, czyli przejażdżka na grzbietach wielbłądów po parku trwająca około dwadzieścia minut. Grupa porusza się na siedziskach po dwie osoby na każdym wielbłądzie. Doliczyliśmy się ich kilkadziesiąt, a ruszają co parę/parenaście minut. Koszt takiej przejażdżki to 12 euro za wielbłąda, czyli 6 na osobę.

Pozostałe zdjęcia z Timanfaya:

Stron: 1 2 3

Podziel się wpisem
Beata, Tomek Filak
Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.
Podobne wpisy
Cueva de los Verdes
Jameos del Aqua
Jameos del Agua
Jardin de Cactus
Jardin de Cactus
13 komentarzy
 • Adrian
  Odpowiedz

  Super opis i blog. Opisaliście wszystko co najważniejsze. Dzięki.

 • Antek
  Odpowiedz

  Pytanie co do informacji:
  “Polecamy wam usiąść w fotelach po prawej stronie” – wsiadam do autokaru obracam się w kierunku jazdy i siadam po prawej stronie?

 • Kasia
  Odpowiedz

  Czy w ramach tej wycieczki autokarem zwiedza się Green Lagoon czyli to osobliwe zielone jeziorko?

 • Tomek
  Odpowiedz

  Cześć, ile czasu potrzeba, żeby zwiedzić ten park? Rozumiem, że autokar powoli jedzie, potem knajpka, grill, pokazy – całość zmieści się w 4 godzinach? Dzięki

 • Odpowiedz

  Witam serdecznie.
  Ostatnio będąc na Fuerteventurze skorzystałem z wycieczki fakultatywnej na Lanzarote. Ze względu na strajk nie mogłem jednak zwiedzić Parku Narodowego Timanfaya. Moje pytanie;
  jaki jest koszt biletu wstępu do w/w parku, oczywiście w euro, aby wiedzieć o jaką kwotę zostałem nabrany przez organizatora nie dostając nic w zamian.
  Pozdrawiam.
  Leszek .

  • tomek
   Odpowiedz

   Pojedyncza wejściówka do parku Timanfaya to 10 euro.
   Jeśli jednak przewidziane do zwiedzania było kilka atrakcji, to z pewnością przewodnicy biura podróży kupowali karnet.

   Np. koszt karnetu na 3 atrakcje to koszt 21 euro.

 • Jacek
  Odpowiedz

  A czy jest możliwość zwiedzania tego parku indywidualnie pieszo? Na stronie parku znalazłem informację o jakiś 3 trasach i wyglądają na pisze, ale z Waszego opisu wynika, że zwiedzanie może być tylko za okien autobusu.

 • ola
  Odpowiedz

  jak można dostac sie do parku? czy mozna dojechac autobusem z Playa Blanca lub z Arrecife? czy wycieczke po Timanfaya trzeba wykupić wczesniej, czy przyjezdzamy na miejsce i szukamy busa z wolnymi miejscami?

  • tomek
   Odpowiedz

   Nie dostaniemy się autobusem. Dojedziemy do miejscowości Yaiza, a potem stop albo taksówka. Pozostaje zorganizowany autobus z turystykami – wycieczka, albo samochód. Na miejscu nie ma problemu z biletami, najwyżej trzeba będzie chwilkę odczekać na wolny autokar.

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www