Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya

Historia parku:

Parque Nacional de Timanfaya, czyli Park Narodowy Timanfaya został utworzony w 1974 roku, na obszarze gdzie w latach 1730-1736 miały miejsce jedne z najbardziej spektakularnych wybuchów wulkanów które spustoszyły wyspę. Wulkaniczny krajobraz to obwód 174m2, sam park ma powierzchnię 51m2 i jest to miejsce, gdzie nastąpiły największe erupcje.

Pomimo tego że ostatnia erupcja miała tutaj miejsce w 1824 roku, czyli prawie 200 lat temu nadal istnieją miejsca o bardzo podwyższonej aktywności geotermicznej – czyli bardzo wysokiej temperaturze która miejscami po powierzchnią zaledwie kilkunastu centymetrów wynosi około 140’C, a zaledwie kilku metrów dochodzi aż do 400’C.

Stąd wspomniane wcześniej doświadczenia/prezentacje geotermiczne i grill. Pracownicy parku w niewielkim dołku umieszczają wiązki słomy które zapalają się w mgnieniu oka, a po wlaniu wody tworzą się gejzery z których z hukiem wysoko w górę wytryskuje wlana uprzednio woda.

Po dziś dzień większość naukowców nazywa to swego rodzaju anomalią.

Na koniec kiedy nacieszyliśmy jeszcze oko widokami, udaliśmy się do auta. Wtedy zauważyliśmy problemy z parkowaniem przybywających. Kiedy wyjeżdżaliśmy z parku przez szlaban, dostrzegliśmy już sznur aut stojących w kolejce. Dlatego zasugerowaliśmy wam przyjazd na otwarcie. Nie zapominajcie, że oprócz indywidualnych turystów takich jak my, przyjeżdżają tu również całe autokary z grupami zorganizowanymi.

Po drodze do parku wspominaliśmy że zatrzymać się jeszcze możecie przy wielbłądach. To jest drugi sposób na zwiedzenie namiastki Parku Narodowego. Jest to tzw. Ruta de Camellos, czyli przejażdżka na grzbietach wielbłądów po parku trwająca około dwadzieścia minut. Grupa porusza się na siedziskach po dwie osoby na każdym wielbłądzie. Doliczyliśmy się ich kilkadziesiąt, a ruszają co parę/parenaście minut. Koszt takiej przejażdżki to 12 euro za wielbłąda, czyli 6 na osobę.

Pozostałe zdjęcia z Timanfaya:

Stron: 1 2 3

Podziel się wpisem
Beata, Tomek Filak
Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie.
Podobne wpisy
Castillo de San Jose
Castillo de San Jose
Papagayo
Plaża Papagayo
Castillo de San Gabriel
Castillo de San Gabriel
14 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój komentarz

Imię
Twoja www